Kokie dokumentai reikalingi elektroninei parduotuvei?

Paskelbtas: 2024-03-02
Kokie dokumentai reikalingi elektroninei parduotuvei?

Elektroninės parduotuvės paprastai turi prekių pirkimo, grąžinimo, pristatymo taisykles, privatumo politiką, kartais ir slapukų politiką. Tačiau dažnai nėra aišku, kam šie dokumentai reikalingi ir kas juose turi būti. Taip pat dažnai (klaidingai) atrodo, kad šie dokumentai reikalingi tik tam, kad būtų, o koks yra jų turinys, nėra svarbu, nes juk vis tiek jų niekas neskaito. Iš tiesų, nėra taip.

Per elektroninės parduotuvės taisykles ir politikas pardavėjas įgyvendina vartotojų teisių bei asmens duomenų apsaugos reikalavimus, pateikia įstatymų reikalaujamą pateikti informaciją lankytojams. Tinkamai parengti ir faktinę situaciją atitinkantys dokumentai ne tik įvykdo įstatymų reikalavimus, bet ir suteikia pasitikėjimo pirkėjams, todėl skatina pardavimus bei pirkėjų lojalumą. Galiausiai, net jeigu ir atsiras nepatenkintas pirkėjas bei pateiks skundą priežiūros institucijai, tinkami dokumentai sumažins riziką, kad pardavėjui bus pritaikyta administracinė nuobauda.

Kokių taisyklių ar politikų reikia elektroninei parduotuvei?

Kiekvienai elektroninei parduotuvei, nepriklausomai nuo to, kuo joje prekiaujama (fizinėmis prekėmis, paslaugomis, elektroninėmis knygomis, mokymais ar kitu skaitmeniniu turiniu) yra reikalingi šie dokumentai:

1. Taisyklės. Tai yra pagrindinis dokumentas, kuris nustato žaidimo taisykles ir yra sutartis tarp pardavėjo ir elektroninės parduotuvės lankytojo (pirkėjo). Elektroninės parduotuvės taisyklės turi nustatyti, kaip pirkėjas gali nusipirkti prekes ar paslaugas, ar jis gali jas grąžinti (atsisakyti sutarties), kaip tai gali padaryti, ir pan. Taisyklėse taip pat gali būti aptariama, kam interneto svetainė ir teisės į ją priklauso, kokias teises turi lankytojai ir kaip neturėtų elgtis.

Plačiau apie elektroninės parduotuvės taisykles skaitykite: Kodėl elektroninė parduotuvė privalo turėti taisykles?

Kartais pardavėjai išskiria prekių pirkimo ir prekių grąžinimo taisykles atskirai, į atskirus dokumentus. Taip daryti galima. Svarbu, kad atskiros taisyklės būtų gerai suderintos tarpusavyje ir vienos kitoms neprieštarautų. Taip pat svarbu, kad pirkėjas būtų tinkamai susipažinęs su visomis jų ir tai patvirtintų (apie tai detaliau – toliau). Alternatyviai, visas taisykles galima talpinti į vieną teisinį dokumentą, o norint elektroninėje parduotuvėje pirkėjams išskirti tam tikrą informaciją, pavyzdžiui, apie prekių grąžinimą, atskiroje skiltyje pateikti trumpą informaciją apie tai, atkartojant atitinkamas taisyklių nuostatas, ar jas pateikiant paprastesniais žodžiais, dar aiškiau klientui. Pastaruoju atveju svarbu įsitikinti, kad trumpa svetainėje pateikiama informacija atitiktų teisine kalba taisyklėse pateiktą informaciją.

2. Privatumo politika. Pagrindinis Privatumo politikos tikslas yra informuoti (pateikti informaciją viešai) apie pardavėjo atliekamą asmens duomenų tvarkymą ir įvykdyti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) numatytą informavimo pareigą.

Plačiau apie tai, kam reikalinga Privatumo politika, skaitykite: Elektroninės parduotuvės privatumo politika ir slapukai

3. Slapukų politika. Šis dokumentas ne visada yra būtinas ir jo poreikis priklauso nuo to, kokius slapukus elektroninės parduotuvės svetainė naudoja bei koks slapukų valdymo įrankis yra įdiegtas. 
Visais atvejais, nepriklausomai nuo slapukų rūšies, elektroninės parduotuvės svetainės lankytojai pirmojo apsilankymo metu turi būti informuoti, jog svetainėje yra naudojami slapukai. Vadinami būtinieji slapukai (pavyzdžiui, tie, kurių pagalba įsimenama, kad prekė įdėta į krepšelį) gali būti naudojami be lankytojo sutikimo, o visiems kitiems slapukams reikalingas lankytojo sutikimas. 

Jeigu pasirinktas slapukų valdymo įrankis nepateikia visos informacijos apie svetainėje naudojamus slapukus, tuomet bus reikalinga slapukų politika arba slapukams skirta dalis Privatumo politikoje. Nepamirškite, kad tokiu atveju politikoje reikės pateikti naudojamų slapukų sąrašą, kokius duomenis jie renka, kiek laiko saugo, ir šią informaciją reguliariai atnaujinti. Tai yra techninio pobūdžio informacija, kurią turėtų pateikti svetainę kuriantys programuotojai, ar kurią galima surinkti, naudojant specialius slapukus atpažįstančius įrankius.

Minėtas informacijos apie slapukus pateikimo būdas išties nėra patogus ir praktiškas. Gera žinia ta, kad nesunkiai galima susirasti ir įsidiegti slapukų sutikimų valdymo įrankį, kuris pats surinks bei pateiks informaciją apie naudojamus slapukus ir tokiu būdu išvengsite šio techninio darbo ir neapsunkinsite elektroninės parduotuvės svetainės papildoma technine informacija.

Kaip tinkamai pirkėjus supažindinti su taisyklėmis ir politikomis?

Pardavėjui tenka pareiga užtikrinti ir įrodyti, kad jis supažindino pirkėjus su elektroninės parduotuvės taisyklėmis, privatumo politika, o taip pat su informacija apie naudojamus slapukus. Dėl šios priežasties paprastai kiekvieno pirkimo metu pirkėjas turi pažymėti, kad susipažino su elektroninės parduotuvės taisyklėmis ir privatumo politika. Paprastai, tai įgyvendinama pažymint iš anksto nepažymėtą varnelę prie patvirtinimo teksto, kuriame pateikiamos ir aktyvios nuorodos į atitinkamus dokumentus. Susipažinimas su informacija apie slapukus paprastai įgyvendinamas mygtuko paspaudimu.

Kaip susikurti elektroninės parduotuvės dokumentus?

Vieša paslaptis, kad dažniausias šių dokumentų rengimo būdas – copy & paste. Tačiau tai darantys padaro bent dvi klaidas. Pirma, kopijavimas pažeidžia asmens, kuris tą dokumentą kūrė, autorių teises, tad galima sulaukti reikalavimo nutraukti neteisėtus veiksmus, o gal ir padengti nuostolius. Antra, „pasiskolinęs“ dokumentą, asmuo negali būti tikras, kad tas dokumentas tiks būtent jam, ir ar jis bendrai yra teisingas (gal konkurentas jį parašė neteisingai, o gal taip pat „pasiskolino“?). Kita vertus, mokėti teisininkams už individualių dokumentų parengimą, ypač veiklos pradžioje, ne visada galima sau leisti.

Patikimas būdas susikurti elektroninės parduotuvės dokumentus pagal teisės aktų reikalavimus, jūsų poreikius ir nepažeidžiant kitų asmenų teisių – verslo dokumentų kūrimo įrankis „Dokas“. Šio įrankio pagalba internetu, greitai ir už nedidelę kainą galima susikurti visus elektroninei parduotuvei reikiamus dokumentus:

1. Taisyklės:
• Jeigu prekiaujate fizinėmis prekėmis, rinkitės Elektroninės parduotuvės taisykles (visos reikiamos taisyklės viename dokumente) arba Prekių pirkimo taisykles ir Grąžinimo taisykles (jeigu pirkimo ir grąžinimo klausimus norite aptarti atskirai);
• Jeigu siūlote skaitmeninį turinį (pavyzdžiui, parsisiunčiamas el. knygas, mokymų video ir pan.), arba on-line teikiamas paslaugas (pavyzdžiui, seminarai, mokymai), rinkitės Elektroninės parduotuvės taisykles paslaugoms ir skaitmeniniam turiniui;
• Jeigu siūlote kitokias nei čia minėtos prekes ar paslaugas, parašykite labas@dokas.legal ir pasitarkime. Tikėtina, kad jums bus nesunkiai pritaikomos vienos iš minėtų taisyklių ir padėsime jums tai padaryti.
2. Privatumo politika. Rinkitės Internetinės svetainės privatumo politiką.
3. Slapukų politika. Jeigu jūsų pasirinktas slapukų valdymo įrankis nepateikia visos informacijos, susikurkite Slapukų politiką.

Su kodu: Verskis15 (galioja iki 2024-12-31) suteikiama 15 proc. nuolaida visiems verslo dokumentų kūrimo įrankio „Dokas“ kategorijos  „Internetinės svetainės dokumentai“ dokumentams.

Šį straipsnį parengė advokatė Giedrė Rimkūnaitė-Manke, verslo dokumentų kūrimo įrankio „Dokas“ įkūrėja. Ši informacija yra bendro informacinio pobūdžio ir neturėtų būti laikoma teisine konsultacija. Jeigu turite teisinių klausimų, rekomenduojame kreiptis individualios teisinės konsultacijos.